Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 12-09-2019 14:07   Güncelleme : 12-09-2019 14:07

MUHARREM AYI VE AŞURE

MUHARREM AYI VE AŞURE

Kıymetli okurlarım!
İslam tarihinde Muharrem ayının önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (SAV)’in Mekke’den Medine’ye hicreti bu ayda vuku bulmuştur. Hicret hiç şüphesiz İslam tarihi için dönüm noktasıdır. İnsanlara iletmek görevi ile yükümlü olduğu İslam’ı, Mekkelilerin baskısı ve işkencelerinden dolayı tebliğ imkânı bulamayan Peygamber Efendimiz, Cenab-ı Allah tarafından Medine’ye hicretle emrolunmuştur. Bundan dolayı hicret bir başlangıçtır ve Hicri takvimin başlangıcı olarak kabul edilmiştir. Diğer taraftan Peygamber Efendimiz’in biricik torunu Hz. Hüseyin Muharrem Ayı’nda Kerbela’da şehit edilmiştir. Bu şehadet ve Ehl-i Beyt’in maruz kaldığı haksızlıklar İslam tarihine acı ve kederleriyle birlikte mal olmuştur. Anadolu insanının gönlünde yerleşen Ehl-i Beyt sevgisi de Peygamber Efendimiz’e duyulan derin sevgi ve aşkın ifadesidir.
Mübarek Muharrem ayı içindeyiz. Muharrem Ayı bizim için mukaddes ve mübarektir. Bu ayda oruç tutmak, hele hele ilk on gününü oruçlu geçirmek Hz. Peygamber Efendimiz tarafından tavsiye edilmiştir. Bu ay milletimiz tarafından da mübarek bilinmiş, İlk on gününü “Aşure Günleri” olarak isimlendirmiştir. İlk on gün içinde aşure adı verilen bir tatlı türünü de bu günlere mahsusen pişirip komşuları ve dostları ile paylaşmıştır. Aşure Günleri; paylaşmak, veren elin alan elden üstün olduğu inancı ile üstün olma arzusu ve yücelmek duygularının gelişip yerleştiği günler haline gelmiştir. Ayrıca Aşure Günleri hoşgörü ve sevginin sembolü günlerdir. Âlemlere rahmet olarak gönderilen  Allah  Rasulü,  bizzat  kendisi  sevgi ve şefkatin
sembolü olmuştur. O, hayatının bütün bölümlerinde hoşgörülü ve affedici olmuş, Mekke’nin fethinde yıllarca kendisine kan kusturan insanlara dahi genel af ilan edebilmiştir. Zira onun yol   göstericisi;Sen   hikmetle,   güzel   öğütle, Rabb’inin yoluna çağır ve onlarla en güzel şekilde  mücadele et; (Nahl, 125) diyen  ve  Rahmet’i  sonsuz olan   Cenab-ı   Allah’tır.   Hz. Muhammed (SAV)   de, Rabbi’nin buyruğuna uygun olarak; sevgi ve merhameti tavsiye etmiş;merhamet etmeyene, merhamet edilmez;  (Buhari, Edep, 18) diyerek, sevgi ile karşılanmanın yolunu, sevgi ile muamele etmek şeklinde formüle etmiştir.
Hz. Peygamber’in, torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin’e gösterdiği sevgi ve şefkat meşhurdur.  Allah  Teâlâ,  Kur’an’ında  onun  sevgi  ve şefkat yönünü şu ifadelerle dile getirir; Allah’ın rahmeti  ile  onlara  yumuşak  davrandın.  Eğer, kaba ve katı yürekli olsaydın çevrenden dağılır giderlerdi. Öyleyse onları affet, onlar için mağfiret  dile; (Al-i İmran,159). Bu  ifadelerden anlaşıldığına  göre müslümanların,  Hz.  Peygamber  (SAV) etrafında kenetlenmelerinin  sebebi,  onun  insanlara  karşı  yumuşak davranmış olmasıdır. Evet, toplumları bir arada tutan, insanların birbirlerine karşı hoşgörü, tahammül  ve anlayış  göstermeleri,  kusur  ve  kabahatleri affedici olmalarıdır. Aksi takdirde, insanları bir arada tutmak mümkün değildir. Fertleri, gönüllü  ve samimi bir şekilde bir araya getiren yegane güç; sevgidir. Hz. Muhammed (SAV)’in hem kendisi rahmettir, hem de  rahmet
olarak  gönderilmiştir.  Sadece  müslümanlara değil; bütün alemlere rahmettir. O, lanet edici, katı yürekli, gaddar, kin ve öfke dolu bir insan değildir.  
Muharrem Ayı ile gelen sevgi ve hoşgörünün tüm günlerimize ve gönlümüze
aksetmesi dileğiyle…

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BARİYERLERE OK GİBİ SAPLANDI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Bekçi Maaşları