Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-12-2019 19:10   Güncelleme : 20-12-2019 00:11

TÜRK METAL İŞÇİLERİ MEYDANA İNDİ

TÜRK METAL İŞÇİLERİ MEYDANA İNDİ

Bozüyük’te Türk Metal Sendikası, MESS’in dayatmalarına karşı omuz omuza meydanlara indi.
Türk Metal Sendikası ile MESS arasındaki zam anlaşmazlığı sorunu sendika üyelerini harekete geçirdi. Yaklaşık 350 Sendika üyesi fabrika çalışanı seslerini duyurmak, şikayetlerini ve birlikteliklerini göstermek amacıyla  yürüyüş yaptılar. 
Türk Metal Sendikası Bozüyük Bölge Temsilcisi Zekai Aykanat önderliğinde, İsmet İnönü Caddesi TEB bankası önünde toplanarak Cumhuriyet meydanına yürüdüler. Bir araya gelen çok sayıda sendikalı yapılan haksızlığa son verilmesini istedi.

dsc_0020-001.jpg
Cumhuriyet Meydanında gerçekleşen basın açıklamasında Bozüyük Bölge temsilcisi Zekai Aykanat, bu işin peşini bırakmayacağız dedi. 
"Bildiğiniz gibi, Türk Metal ile Mess arasındaki toplu iş sözleşmesi müzakereleri, 7 Ekim 2019 tarihinde resmen başladı. Ancak bizim hazırlıklarımız, bu tarihten çok önce başlamıştı. Çünkü bu sözleşmenin, üyemiz açısından hayati önem taşıdığını biliyorduk. Bunun için, herşeyden önce, üyemiz ne istiyor,  ne bekliyor bunu tespit ettik. İki ayrı anket düzenledik. O anketlerden elde ettiğimiz sonuçları, bilimsel veriler ve hayatın gerçekleriyle harmanladık. Günlerce ara vermeden çalıştık. Sonunda ortaya çıkan çalışmayı, üyemizin onayına sunduk. Üyelerimiz temsilcileri aracılığı ile tek tek her maddeyi onaylayarak taslağını oluşturdu. Yani Mess’e verilen, ve üyemizin namusu gibi sahip çıktığı bu taslak, aslında kendi taslağıdır. O taslak, bizim de onurumuzdur, Türk Metal’a emanettir. O yüzden herkes bilsin ki biz o emanete halel getirmeyiz. Bu yolda kimseye boyun eğmeyiz, kimseye eyvallah demeyiz.
Ancak bütün iyi niyetimize ve çabamıza rağmen, Mess ile uzlaşamadık. Müzakerelerin 5. Oturumunda uyuşmazlık zaptı tuttuk ve masadan kalktık. Oysa biz, Türk Metal olarak, gerçekten de üzerinde uzlaşılabilecek bir taslak vermiş, masaya da uzlaşmak için oturmuştuk. Ancak muhatabımızdan aynı yaklaşımı göremedik. Biz yeni hakları konuşalım derken, onlar kazanılmış haklarımıza göz diktiler. Biz çağdaş çalışma koşulları derken, onlar esnek çalışma, kıstalyem, denkleştirme gibi çağdışı uygulamaları dayattılar. Biz alınterimizin karşılığı deyince de, onlar size enflasyon kadar zam yeter dediler. Bu bizim için sözün bittiği yerdi. Tutanağı tuttuk masadan kalktık. İşte ondan sonra, Türk Metal’in örgütlü olduğu fabrikalardan sesler yükseldi. 
O sesler hakkını arayan işçinin, alınterinin karşılığını isteyen emekçinin, enflasyon dayatmasına hayır diyen Türk Metalcinin sesidir. Buradan bir kez daha ilan ediyoruz; Türk Metal olarak, Üyemizin hayır dediği hiçbir şeyi kabul etmeyecağiz. Tamam diyene kadar mücadele edeceğiz. Tamam diyene kadar direneceğiz. Direne direne kazanacağız.

dsc_0073-001.jpg
İşverenin ezberinde enflasyon kadar zam, dilinde kriz sözcüğü var. Sürekli olarak kriz var, bunalım var, zor günlerden geçiyoruz diyorlar. Biz de diyoruz ki; beyler sabredin, sizin için bu günler geçicidir. Zor günler sizin için geçicidir ama bizim süreklidir. İşçinin, emekçinin her günü zordur, güçlük içindedir. İşçi her daim krizdedir. Sizin kriziniz geçici, bizi süreklidir. Ama biliyoruz ki , bu bizim kaderimiz değildir. 
Bakın, iki yıl önce Yüzyılın sözleşmesini imzalayınca, hepimizin yüzü güldü. Fabrikalarda tek bir olay, tek bir sıkıntı, tek bir protesto olmadı. Çarklar döndü, bacalar tüttü. Bütün Türkiye'nin yüzü güldü. İşte onun için çaresiz değiliz diyoruz. Çünkü çare biziz. Çare iyi bir sözleşmedir. Üyemizin taslağını hayata geçirmektir. Bunun için yola çıktık. Bunun için yemin ettik. Zafere ulaşmadan dönmeyeceğiz. Zafer bizim olacak. Zafer sendikasına inanan Türk Metalcinin olacak. 
Yüzyılın sözleşmesi sadece Türk Metal üyesi için değil, bütün işçi sınıfı için bir milat olmuştur. O sözleşmeyle, standartları yukarıya çıkardık. İşçiyi, emekçiyi layık olduğu koşullara taşıdır. Şimdi kimse bizden bu koşullardan ödün vermemizi beklemesin. O koşullar, işçi sınıfı için bir lüks değil, anasının ak sütü gibi helaldir. Her biri için mücadel ettiğimiz, bedel ödediğimiz kazanılmış haklar, bizim için vazgeçilmezdir. Bir tekinden bile vazgeçmeyiz. Bizim hayatımızı cehenneme çevirecek uygulamalara, esnek çalışmaya, kıstalyeme, denkleştirmeye, telafi çalışmasına, deneme süresimin uzatılmasına asla ve asla izin vermeyiz. Kazanılmış haklarımızıdan asla vazgeçmeyiz. Vazgeçen namerttir.
Buradan MESS yönetimine de seslenmek istiyoruz; Üretim rekoru kırınca övdüğünüz, kalite ödülü alınca sırtını sıvazladığınız, Kar rekoru kırdırınca gurur duyduğunuz Türk Metalcileri, sıra zamma gelince görmez oldunuz. Fabrikalarınızda duyduğunuz o pretesto sesleri işte bunun içindir.
Görmezden gelenlere , var olduklarını göstermek içindir. Duymazdan gelenlere, seslerini duyurmak içindir. Umarız, onları görmüş, duymuş ve haklarını teslim etmeye karar vermişsinizdir. Yoksa bilin ki, biz kararlıyız. Yüzyılın sözleşmesiyle çıktığımız zirveden inmemeye, kazanılmış haklarımızı korumaya, insanca yaşamaya yetecek kadar bir zam almaya kararlıyız. Bunun için sonuna kadar mücadele etmeye de gerekirse bedel ödemeye de kararlıyız.  
Sürecin kritik bir aşamasına giriyoruz. Bundan sonra hangi yolu izleyeceğimize, yine sizlerle birlikte karar vereceğiz. Bunun için 24 Aralık'ta Genişletilmil Temsilciler Meclisimizi topluyoruz. Ankara'da ki bu toplantıya, MESS kapsamındaki bütün temsilcilerimiz katılacak. Bundan sonra izleyeceğimiz yol haritamıza orada karar vereceğiz. Harekat planımızı orada belirleyeceğiz. Ancak şimdiden hazır olun; eyleme direnişe hazır olun. Birliğimizi, dirliğimizi, beraberliğimizi, Türk Metal'in gücünü göstermeye hazır olun. Bizim başka bir güce ihtiyacımız yok. Biz Türk Metal olursak, bilin ki zafere ulaşırız. Biz eminiz: Zafer bizim olacak. Zafer direnen emekçinin, Direnen Türk Metalcinin olacak" ifadelerini kullandı.

dsc_0087.jpg

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BARİYERLERE OK GİBİ SAPLANDI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Bekçi Maaşları