Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-01-2021 15:56   Güncelleme : 27-01-2021 15:56

SESSİZ KALAN ÇOCUKLAR ‘ANNE’ DEMEK İSTİYOR

SESSİZ KALAN ÇOCUKLAR ‘ANNE’ DEMEK İSTİYOR

Bozüyük'te Biyonik Kulaklı Çocuklar Derneği Bilecik İl Temsilcisi Ali Ümit Pamuk, beyin sapı implantı ameliyatlarının durmasıyla çok sayıda ailenin mağdur olduğunu kaydetti. Sessiz kalan çocukların anne diyebilmek istediğini ve bu bağlamda dernek olarak mücadele verdiklerini söyledi.  

Biyonik Kulaklı Çocuklar Derneği Bilecik İl Temsilcisi Ali Ümit Pamuk, yaptığı açıklamada “Duyabilmeleri ve konuşabilmeleri, beyin sapı implantı ameliyatına bağlı. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumunun (SGK) karşıladığı cihazın ücretinde artışa gidilmesi, hastaneler ve üretici firmalar arasında anlaşmazlığa neden oldu. Döviz kurunda meydana gelen artışın ardından hastanelerin önerdiği ücreti düşük bulan cihaz üreticilerinin, satışı durdurması sonucu sağlığına kavuşmayı bekleyen onlarca çocuğun ameliyatı askıya alındı.

  “Ninni dinlemek her çocuğun hakkı”

  Geç implant ameliyatı olan çocuklarda konuşmanın peltek kalıyor fakat yaşında olan çocuklarda konuşma ve işitme normal seviyelerde oluyor. İşitme engeli ile doğan çocuk, işitme sinirleri varsa işitme cihazı ya da koklear implant ile duyar. Peki ya sinirleri yoksa... İşte o zaman beyin sapı implantı ile duyarlar. İşitme engelli çocuklar, çok az sayıda hastanede yapıldığı için yıllarca ameliyat sırası bekliyordu ancak şimdi tamamen durduruldu. Çünkü döviz kurlarındaki artış nedeniyle implant fiyatları arttıysa da, SGK’nın ödediği miktar değişmedi. Bu nedenle hastaneler ameliyatları durdurdu. Her çocuğun, anne babasının sesini duymaya, ninni dinleyerek uyumaya hakkı var. Fakat onlarca çocuk, bu haktan mahrum bırakılıyor. İşitme engelli çocuklarımız, beyin sapı implantı ameliyatıyla duyabilir. Bir ameliyatla çocuklarımızın dünyası değişebilecekken, maddi yetersizlikler nedeniyle çaresiz kalmak bir ebeveyn için ne demektir tahmin edebilirsiniz. Çaresi varken çocuklarımızı sessizliğe mahkum etmek istemiyoruz. Sağlık Bakanlığına ve Sosyal Güvenlik Kurumuna sesleniyoruz... Duran beyin sapı ameliyatları, duymayan çocuklarımız için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Derhal ameliyatların başlaması gerekiyor. Bunun için SGK’nın implant ameliyatlarının tamamını geri ödeme kapsamına almasını talep ediyoruz. Beyin sapı implantı için SGK 40 bin TL ödüyor ama firmalar 115- 95 bin TL arasında rakam istiyor. Aileler ne yazık ki aradaki bu farkı ödeyemiyor. SGK ile firmaların masaya oturup ortak noktada buluşması gerekiyor. Yoksa çocuklar için geri dönüşü olmayacak. Ama cocuklar anne diyebilmek istiyor, anneler de çocuklarına seslenebilmek istiyor.

  “Ülkemizde beyin sapı impantasyonu”

  Öyle ki; Dünyanın hiçbir ülkesinde beyin sapı ameliyatı bekleyen kişi sayısı  ülkemiz sayısına ulaşmamıştır. Hacettepe Hastanesi’nde bile bu yaşanan süreç sonrası, ayda sadece 1 beyin sapı ameliyatı yapılabilir hale gelmiş, bekleyen hastalara ise 2-3 yıl sonraya gün vermek durumunda kalmışlardır. Bu durum işitme sinirlerinin her gün öldüğü bir durumda 3 yıl çok ama çok uzun bir süredir. Ülkemizde koklear implant ameliyatları 15 ilimizde yapılırken beyin sapı ameliyatları sadece 2 ilimiz (Ankara ve İstanbul)’da yapılmaktadır. Bu durum beyin sapı ameliyatlarının zorluğundan kaynaklanmaktadır. Zor bir ameliyat olmasına rağmen ülkemiz bu konuda dünyada bu implantasyonu başarı ile uygulanan ülkeler arasında 2. sırada yer almaktadır. Ülkemiz doktorları dünyanın pek çok ülkesinde düzenlenen kongrelerde beyin sapı ameliyatın inceliklerini anlatmakta ve pek çok ülkede çözümsüz kalmış vakalar ülkemizde ameliyat olarak sese kavuşmaktadırlar.

  “Ameliyatlar tamamen durdu”

  Gerek Hacettepe Hastanesinin yoğunluğu gerekse diğer kliniklerin beyin sapı ameliyatı konusunda sıra verememesi hastaların yıllarca sıra beklemesine neden olurken, firmaların artan döviz kurlarını bahane ederek yeniden cihaz fiyatlarını artırması sürecin tümüyle durmasına neden olmuştur. Çocuklarının geç olmadan bir an önce ameliyat olarak duymasını bekleyen ailelerin sıkıntılı bekleyişi yerini büyük bir kaygıya bırakmıştır.

  Ekonomik gücü olan aileler 150-200 bin TL vererek Vakıf Hastaneleri’nde ameliyat olabilmektedir. Parası olmayan aileler ise büyük bir çaresizlik içinde seslerini yeniden duyurabilmeye çözüm olması için mücadele ediyoruz” dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BARİYERLERE OK GİBİ SAPLANDI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Bekçi Maaşları