Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-11-2020 22:04   Güncelleme : 17-11-2020 22:04

DODURGA DA BUĞDAY ÇEŞİTLERİ TANITILDI

DODURGA DA BUĞDAY ÇEŞİTLERİ TANITILDI

Bozüyük ilçesine bağlı Dodurga beldesinde Vali Yardımcısı Yunus Fatih Kadiroğlu, Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, Dodurga Belediye Başkanı Selim Tuna, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Sevinen, Pazaryeri Ziraat Odası Başkanı Hasan İpar ve Gölpazarı Ziraat Odası Başkanı Mehmet Denizli ve il ve ilçe müdürlüğü personelinin yanı sıra vatandaşların katılımı ile Buğday Çeşit Demostrasyonu Programı gerçekleştirildi.

Program açılışında bir konuşma yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Necmettin Yoldaş, "Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması kapsamında, Bozüyük İlçesi Dodurga Beldesinde bugün16 dekar alanda Buğday Çeşit Demonstrasyonu kurulmasını gerçekleştiriyoruz. Kurulacak olan bu buğday çeşit demonstrasyonuyla hububat tarımı yapan üreticilerimize sertifikalı, yüksek verimli ve kaliteli, hastalıklara dayanıklı yeni çeşitlerin tanıtılmasını amaçlamaktayız.

Böylece, bölgeye uyum sağlayan yeni buğday çeşitlerinin ekiminin yaygınlaştırılması ile birim alandan alınan verim ve ürün kalitesinde önemli artışlar beklemekteyiz. Farklı özel firmalardan temin edilen Reis, Nacibey, Müfitbey, Bora, Esperia, Hüseyinbey, Sarımustafa, Falado, Nusrat, Almeria, Tekfen2038, Tekfen2064, Tekfen2071, Tekfen1016 ve Tekfen1013 buğday çeşitleri çiftçi şartlarında demostre edilecektir. Demonstrasyon 15 çeşit ve 1800 kg buğday tohumu ile 5 (beş) farklı lokasyonda ( Merkez, Pazaryeri, Gölpazarı, Bozüyük Saraycık köyü ve Dodurga Beldesi) toplamda 72 dekar alanda kurulmuştur.

2020-21 üretim sezonu boyunca 15' er gün aralıklar ile üretim alanları kontrol edilerek görselli çeşit gelişimleri kaydedilecektir. Ayrıca üretilen ürünler protein, gluten gibi içerikleri bakımından da incelenecektir ve dökümanlar oluşturulacaktır. Hasat sonu itibari ile tespit edilen değerlerin 2021-22 üretim sezonunda çiftçi tarafından duyulması ve değerlendirilebilmesi amacıyla Buğday Çalıştayı yapılması planlanmaktadır." dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BARİYERLERE OK GİBİ SAPLANDI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Bekçi Maaşları