Advert
GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-09-2020 17:36   Güncelleme : 07-09-2020 17:52

MAĞDURİYET ZİNCİRİMİZE YENİ BİR HALKA EKLENDİ

MAĞDURİYET ZİNCİRİMİZE YENİ BİR HALKA EKLENDİ

Bilecik Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği,  mağduriyetlerinin 21. Yılında basın açıklaması yaparak mücadeleye sonuna kadar devam edeceklerini belirttiler. Basın açıklamasını Dernek Başkanı İsmail Düşünen okudu.

Çalışma Hayatı yaşantımızın en önemli alanlarının başında gelir. İnsanların hem gündelik ihtiyaç ve gelirlerinin kazanması, hem de geleceğe yönelik beklenti ve planlamalarında önemli bir yer tutar.

Biz Emeklilikte Yaşa Takılanlar, 8 Eylül 1999 tarihinden önce, bir Sosyal Güvenlik Çatısı altında, çalışma hayatına atıldığımız için, beklenti ve plânlarımızı, doğal olarak o zamanki koşullar ve yasalar içinde gerçekleşmesini bekledik. Ama 4447 Sayılı Yasa çıkartılıp, bir de geriye doğru işletilerek, mevcut şartlara bir de Yaş Şartı eklediğinde, hayatımızın en büyük şoku ile karşılaştık.

 

Hükümetler elbette bulundukları şartlar itibariyle, devleti koruyucu yasalar çıkartabilirler. Böyle bir duruma, kesinlikle diyeceğimiz bir cümle veya tavır olamaz. Biz Emeklilikte Yaşa Takılan kesimin karşı çıktığı nokta; bu yasanın geriye doğru aleyhte işletilmesidir.  Böyle yapılarak  mağduriyet zincirimize yeni bir halka eklenmiştir.

2008’de çıkartılan 5510 Sayılı Yasayla da, 2008 yılı öncesi 78 olan Aylık Bağlanma Oranları, yeni bir düzenlemeyle 28’lere düşürüldü. İnsanların alım gücünün düştüğü gerçeği ile birlikte, emekli olduktan sonra gelirlerinin de düşürülmesi, insanların madden ve manen dibe vurmalarına neden olmuştur.

Bunlarla birlikte  gerek staj sigortalığının  hizmet başlangıcı olarak sayılmaması, çalışmayan ve geliri düşük olan kişilerden “Genel Sağlık Sigortası” adı altında bir kesinti yapılması ve son günlerde çalışanların ileriye dönük, bir birikimi olarak gördükleri kıdem tazminatlarının bir fona devredilerek  değerlendirilip  sigorta sahibine öyle verilmesi düşüncesi, bu ülke çalışanlarını birikimlerini tam olarak alamama durumu ile birlikte, psikolojik olarak çıkmazlara sokmaktadır.

 

Sonuç olarak Hükümetimizden beklentimiz; yukarıda saydığımız mağduriyet ve kayıplarımızı göz önünde tutarak, haklarımızı bizlere iade etmeleridir. Hükümetler bu gibi girişimlerinde, vatandaşlarının yanında olduklarını göstermesi, ayrılmaz bir bütün ve birliktelik göstergesi olarak algılanır. Hükümetimizin bu anlayış ve düşüncede olduklarını bizlere hissettirmelerini ve çözüm odaklı olmalarını bekliyoruz.

Bilecik Emeklilikte Yaşa Takılanlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği olarak bu davamızda sonuna ve sonuç alıncaya kadar mücadelemize devam edeceğiz.  Saygılarımızla.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
BARİYERLERE OK GİBİ SAPLANDI
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Bekçi Maaşları